GÜVERCİN GÖĞÜS (PEKTUS KARİNATUM) – KUNDURACI GÖĞSÜ (PEKTU

 

GÜVERCİN GÖĞÜS (PEKTUS KARİNATUM) – KUNDURACI GÖĞSÜ (PEKTUS EKSKAVATUM)

(Çocuklar da göğüs kemiği deformasyonları)

 

 

Bu sıralar sıkça duymaya başladığım için üzerinde mutlaka yazmalıyım diye düşündüm. Yıllar önce minik bir delikanlı da görmüştüm “Güvercin göğsü” ilk kez. Sıkça görülmeye başlaması kaygı verici. Demek ki çocuklar gerçekten spor yapmıyor ve fiziksel olarak yeni nesil pek te iyiye gitmiyor.

 Tam boyutlu görseli göster                                                                      

Göğüs kafesi deformasyonları ile yazamaya karar verdiğim de “kunduracı göğsünden” de bahsetme ihtiyacı duydum. Her iki hastalıkta göğüs kafesinin deformasyonları ile ilgili olup akciğerleri ve kalbi risk e sokar. Her iki sorun da da skolyoz takibi yapılmalı “Marfan sendromu” içinde araştırma istenmelidir. Marfan sendromu 1896 yılında hastalığı ilk kez 5 yaşında bir kız hastada tarif eden Fransız pediatrist Antoine Marfan’a atıf  edilmiş esasta otozomal dominant geçiş gösteren bir bağ doku (connective tissue) hastalığıdır. Bu niteliği ile hastalarda kas-iskelet sistemi, solunum sistemi, göz, kalp ve dolaşım sistemleri başta olmak üzere yaygın olarak birçok organ ve doku sistemi tutulumu görülür. Ancak tipik olarak Marfan sendromu hastaları beden boyuna nazaran uzun kol ve bacaklara sahiptirler, kas gelişimi zayıftır ve tabloya çoğunlukla aort anevrizması ve buna bağlı komplikasyonlar ile karekterize kalp tutulumu eşlik eder. Unutulmamlıdır ki tanıda en büyük yardımcı kalıtsal geçişi gösteren pozitif aile öyküsüdür. Aile ötküsünü bariz olduğu vakalarda her hangi iki majör kriterin varlığı yeterli iken aile öyküsünün şüpheli olduğu vakalarda ancak farklı organ sistemlerine dair en az üç majör kriter diagnostik olarak kabul edilebilir.

 

Şimdi konunun başına dönmek gerekirse. Hani daha anlaşılır bir dille özetlersek. Kunduracı göğsü içe çöküklük, güvercingöğsü, dışa çıkıntı anlamında iki göğüs kafesi sorunudur. Her iki grupta da skolyoz kökenine rastlanıp “marfan sendromu” ile de ilişki gözlemlenmiştir. Daha çok irsiyet kaynaklıdır. Çünkü astenik tip(ince, uzun gövdeli, uzun kol ve bacaklı, zayıfça )yapıdaki çocuklarda ve yoğunlukla da erkek çocuklar da görülmekte dir. Bu sorunlara sahip her çocuk için mutlaka kalp ve akciğerlerle ilgili araştırma yapılmalıdır. Özellikle astım ihtimalide ayrıca incelenmelidir.

 

            Bu sorunların varlığının ihtimalini taşıyan çocuklar için ebeveynlerin mutlaka tedbir alması gerekir. Kalp le veya astımla ilgili riskler değerlendirilerek hazırlanmış bir yüzme eğitim programı ile beden kaslarının güçlendirilmesi hedeflenerek spor yapmaları sağlanabilir. Özellikle göğüs kaslarının güçlenmesi için sırt üstü veya serbest sitil fark etmeksizin temposu çocuğun yaş ve kondisyonuna göre ayarlanmış programlar ve uzman gözetiminde yapılacak çalışmalar çocukların belki de operasyona dahi gerek kalmadan bu sıkıntıdan kurtulmalarına yardımcı olur.

 

            Biz bizim küçük delikanlı da başarmıştık. Annesinin gözyaşlarını bugün gibi anımsarım. Henüz 3 yaşında idi ve daha yüzmeyi bile bilmez ken yüzmeye mahkum edilmişti. Baş ta pek te zevkle geldiği söylenemese de sonradan 6 yıl boyunca aramızda oluşan bağ sayesin de öğretmenlerimizle ve ailesiyle kurduğumuz samimiyet ile birlikte küçük dekanlıyı ameliyattan kurtardık ve bir sporsever yarattık. O şimdi 10 yaşında kocaman bir delikanlı ameliyata gerek kalmadan güvercin göğsü mükemmele yakın bir postürde ve çok sağlıklı.

 

            Dilerim farkındalık yaratabilir ve erken teşhisle daha nicelerini kurtarabiliriz…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !