SKOLYOZ YÜZME VE EGZERSİZ

     Skolyoz omurga eğriliği her 10 kız çocuğundan birinde veya her 20 erkek çocuğundan ikisinde, fark etmeksizin bununla doğan veya sonradan olan yüzlerce kişinin kaderi...

 

      Yıllardır bir çok doktordan onlarca hasta geldi "Doktor yüz dedi" diyerek...Gerçi ne nekadar, ne de nasıl yüzeceğine dair hiç bir bilgi verilmeyen, 4 ila 25 yaş aralığında( yani yoğunukla böyle) onlarca skolyoz hastası, geldi, geçti...  İster istemez ben de de "skolyoz nedir? de bu kadar insan bundan dertli" şeklinde bir merak oluştu ki basit ve düz mantıkla" güçsüz tarafı güçlendir" şeklinde ki çalışma genişledi.

 

     Yıllardır, güçsüz tarafı röntgenlerden veya sırttan bakarak tespit edip, alçakta kalan kürek kemiği yönünü güçlendirip, aksi yöne germe uygulamaları ve tabi genel çalışmalar yaptırarak sonuca gitmeye başladık.

 

     Hala pek çok vakanın nedeni bilinmiyor. Özellikle ince kemik yapılı çocuklarda görüyorum. Karadeniz ve balkan kökenliler de sıkça görüyorum. Daha çok kız öğrencim oldu. Yani" her 10 kız çocuğunda biri" tezi sanırım doğru... Kemik yapısı oturana kadar egzersiz devam etmeli, yani öyle 3-5 ayla bitmiyor. Çocuklar yıllarca yüzüyor veya egzersiz yapıyor.İş burda da bitmiyor. Ergenlik atağından sonra 40 lı yaşlar var sıra da. Aslında hayat boyu form da kalmak zorunda olduğunuz bir hastalık...

     Peki ne yapmalıyız? Elbette uzman hekimler gözetiminde olmalısınız. Özellikle ergenlik ve çocukluk dönemi teşhislerinde doktorun ilk önerisi derece küçükse yüzme! benim önerim se SIRT ÜSTÜ YÜZME. Daha çok sırtınızın alçakta olan kısmının gelişimi için o tarafın koluyla yapılacak kulaç çalışması ve bölge için güç çalışması. Tabi diğer tarafı da ihmal etmeden.

     Her spor eğitmeni skolyoz veya benzer sağlık konularını  bilmiyor olabilir. Ama mutlaka bölgeler için güç çalışmalarını bilirler. Destek almanız gerektiğinde örneğin yüzme bilmiyorsanız, suyu sevmiyorsanız veya yüzecek yeriniz yoksa spor salonları bile işinizi görür.

     Türk halkı olarak, zayıflama ilaçlarıyla 1 hafta da zayıflamayı, çabucak doğurmak için sezaryeni, omurga fıtıklarından hemen kurtulmak için ameliyatı ki arkası zincir ameliyatlardır, kısacası her türlü kısa yolu sabretmeye tercih ederiz. Bizim için herşeyin çarçabuk olması gerekir.

 

     Çok duyarım ben egzersiz yaptım hiç işe yaramadı diyenleri.Ne kadar yaptın? 3 ay mı ? 6 ay mı? Kısa soluklu hiç bir çalışmanın arkasında fayda beklemeyin. Küçük yaş gruplarında kemik yapısı oturana kadar düzenli yüzme ve egzersiz şart, Hafta da en az 3 gün.

     Anne babalara çok iş düşüyor. Önce çocuklarınıza bakıp görmeniz gerekiyor. ONLARIN SIRTLARINA VE GÖĞÜS BÖLGELERİNE DİKKATLE BAKIN. İKİ TAFAR ARASINDA FARK OLUP OLMADIĞINA DİKKAT EDİN.

 

 

 

 

 

     Çocuğunuzu şekilde ki gibi eyin, arkasına geçip sırtına bakın, bir tarafın diğerinden yüksek te olup olmadığına dikkat edin. Yükseklik resimde ki kadar bariz olmayada bilir. Ön tarafından bakıldığında her iki göğsün dengesi de size fikir verecektir.

 

    

 

Bu şekilde sırt üstü yüzmeniz ve özellikle de alçakta kalan kısmın güçlenmesi için tek kulaç atarak yüzmeniz gerekiyor. Hafta da en az 3 gün, ortalama 30 dakika ila 1 saat arası düzenli çalışma ile, ameliyat olmadan bu işten kurtulabilme ihtimalinizi kullanmak istemezmisiniz?

 

 

Funda Öztürk Alban

Ekim 2010

 

Clubsporium Bostancı

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !